Türkiye'de Şirket Kuruluşu | Vize Danışmanlık Merkezi

Türkiye'de Şirket Kuruluşu

Ticaret Sicil – Ticaret Odası Bölümü

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den alınmış potansiyel vergi numaraları ile mersis e kayıt olmaları gerekmektedir. Mersis e kayıt işlemi Ticaret Odasında yapılmaktadır. Eğer bu kişi şirket müdürü olacaksa ikamet tezkeresi alması şarttır. Sadece ortak olacaksa ikametini gösterir belgenin de ticaret odasına verilmesi şarttır. (çoğu ülkenin kimlik kartlarında adres bilgisi yer almaktadır ve ticaret odası tarafından kabul edilmektedir.) Yabancı uyruklu kişinin pasaport tercümesi yapılıp noterden onaylanması gerekmektedir. Eğer Türkiye’de kurulacak şirkete ortak olacaksa şirketin ülkesinde bulunan ticaret sicil evrakları apostilli olacak ve Türkçe tercümesi yapılacak. Türkiye’de şirket kurmak için karar alınacak ve alınacak kararda yetkili olarak bir kişi bildirilecektir. Tabi ki bu evrakların da tercümesi yapılması ve noterden onaylanması gerekmektedir. Limited Şirket’te asgari sermaye bedeli 10.000 TL’dir.

Vergi Dairesi Bölümü


Yabancı uyruklu kişilerin potansiyel vergi numarası alabilmeleri için tercüme edilmiş pasaport fotokopileri ve Türkiye’de ikamet adresi beyan etmeleri gerekmektedir.
Yabancı uyruklu şirketler ise apostilli sicil evrakları ve aldıkları şirket kuruluş kararlarının Türkçe tercümesi ve noter onaylı evraklarının fotokopileri vermeleri yeterlidir.
Bu konuda sıkça sorulan soru

Yabancı Ortaklı Şirket kuruluşunda Türk ortak olması gerekiyor mu?

Hayır Türk ortak gerekmiyor fakat Şirket müdürünün Türkiye’de ikamet adresi olması gerekiyor. TTK ya göre ortaklardan en az bir kişinin müdür olması gerektiğinden dolayı Türkiye’de ikamet adresi bulunan kişiler şirket kuruluşu yapabilirler.

Vize Danışmanlık Merkezi Hukuk ‘tan Sorumlu Avukatı Senem Güllü ‘den Randevu için
. Tel: 0 216 250 67 49 pbx, info@vizedanismanlikmerkezi.com

"Üstün Müşteri Deneyimi"

Kurumsal ve bireysel müşterilerimizin bürokratik engellere takılmadan, saatlerce konsolosluk kuyruğunda bekleyip gereksiz zaman kayıplarına uğramadan sorunsuz ve zamanında vize alabilmeleri için gerekli işlemleri yerine getirerek resmi mercilere ve konsolosluklara sunmak ve sonuç odaklı çalışmaktır.