Davet Mektubu Nedir? | Vize Danışmanlık Merkezi

Davet Mektubu Nedir?

Davet Mektubu; Yurtdışında yaşayan birinin kendi ülkesinden tanıdığı birini, yaşamış olduğu ülkeye davet eden, konsolosluğa hitaben yazılan bir yazıdır. Davet mektubunun içeriğinde, Davet edenin yurt dışındaki durumu, mesleği, adresi, gelecek olan davetlinin kalacağı süre, nerede kalacağı ne zaman döneceği, ziyaret sebebi gibi konular belirtilir.

Bize en çok sorulan sorulardan biride; Amcam, dayım, halam, teyzem, arkadaşım Vs. Bana davet mektubu gönderdi vize alamam garanti midir?

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki hiçbir davet mektubu vizeyi garanti etmez ancak geçerli bir seyahat sebebi oluşturur bu açıdan önemlidir. Kimi ülkeler gideceğiniz veya ziyaret edeceğiniz kişiden davetiye isteyebilir. Kimi ülkeler bunu istemez bu gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Davet mektubu, gönderecek olan kişiden noter onaylı istenebileceği gibi sadece bir mektup olarak da istenebilir. Bir davet mektubunuzun olması size geçerli bir seyahat nedeni oluşturur. Davet mektubu konsolosluğa vermiş olduğunuz diğer evraklar ile birlikte değerlendirilir.

Davet Mektubu olmadan vize alamaz mıyım?

Alabilirsiniz. Davet mektubunu eğer çeşitli nedenlerden dolayı alamıyorsanız otel rezervasyonu yaparak vize alma işlemlerine devam edebilirsiniz.

Davet Mektubu posta ile gelmek zorunda mı?

Kimi ülkeler orijinal davet mektubu isterken kimi ülkeler e-mail ile gönderilen davet mektuplarını kabul etmektedir.

Davet Mektubum var ama ben davet eden kişinin evinde değil otelde kalacağım illaki davet eden kişinin evinde kalmak zorunda mıyım?

Kalmak zorunda değilsiniz vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz ülkenin yasalarını ihlal etmediğiniz ve vize süreniz içerisinde ülkenize döndüğünüz sürece hiçbir problem yaşamazsınız.

Davet mektubu vize almamı kolaylaştırır mı?

Vize mektubu hiçbir zaman tek başına bir etken değildir. Gideceğiniz ülkeye sunmuş olduğunuz diğer evraklarla uyumluluğu çok önemlidir. Davet Mektubu tek başına bir etken olmasa da yukarıda da belirttiğimiz gibi geçerli bir seyahat sebebi oluşturduğundan vize almanız için çok destekleyici bir evraktır.

"Üstün Müşteri Deneyimi"

Kurumsal ve bireysel müşterilerimizin bürokratik engellere takılmadan, saatlerce konsolosluk kuyruğunda bekleyip gereksiz zaman kayıplarına uğramadan sorunsuz ve zamanında vize alabilmeleri için gerekli işlemleri yerine getirerek resmi mercilere ve konsolosluklara sunmak ve sonuç odaklı çalışmaktır.